Zarządzanie kryzysowe
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło stronę internetową na temat zagrożeń CBRNE (https://alert.rcb.gov.pl). Strona jest elementem projektu „Wzmacnianie bezpieczeństwa w zakresie CNRNE”, który Rządowe Centrum Bezpieczeństwa realizowało w ramach Funduszy Norweskich.
Podstawowym celem tego projektu jest podniesienie poziomu wiedzy społecznej na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i eksplozji (CBRNE) oraz przygotowanie społeczeństwa do właściwego zachowania i stosowania procedur bezpieczeństwa w przypadku wystąpienia takich zagrożeń.
Działania prewencyjne odgrywają kluczową rolę w eliminowaniu lub ograniczaniu ewentualnych szkód związanych z zagrożeniami. Jak się przygotować? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, żeby zadbać o wcześniejsze przygotowanie zestawu ewakuacyjnego, czyli tzw. "plecaka ewakuacyjnego". Powinny znaleźć się w nim:
radio na baterie z bateriami;
latarka z bateriami;
najpotrzebniejsze dokumenty;
zapalniczka lub zapałki;
maski oddechowe lub ochronne;
mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS;
otwieracz do puszek;
posiłki na 2 dni;
nóż;
ołówek i notes;
komplet sztućców;
kurtka przeciwdeszczowa;
apteczka;
śpiwór;
worki na śmieci;
ubranie na zmianę;
mydło, żel do dezynfekcji;
kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne;
gotówka w niewielkich nominałach;
butelka filtrująca z nowym filtrem;
gumy, sznurki, opaska zaciskowa
Każdy z domowników powinien mieć oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak. W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w oddzielne zestawy do domu, pracy i samochodu.
źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa